Mısır’da Gözaltına Alınan 8 Türk Vatandaşı Mahkemede

Mısır Bülteni 1218 Gösterim

Mısır’da gözaltına alınan 8 Türk gemicinin tutukluluk sürelerinin 15 gün uzatıldığı bildirildi.

Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği 2’inci Katibi Mehmet Çetin, Port Said Asliye Mahkemesi’ndeki duruşmada, 15 Ekim’de gözaltına alınan 8 yat mürettebatının tutukluluk sürelerinin 15 gün daha uzatılmasına karar verildiğini belirtti.

Avustralya’daki sahibine teslim edilmek üzere Süveyş Kanalı’ndan geçen yatta, ihbar üzerine yapılan aramada 348 av fişeği bulunduğunun iddia edildiğini kaydeden Çetin, gözaltına alınan mürettebatın dün hakim karşısına çıkarıldığını, konuyla ilgili “Ulusal Güvenlik” raporunun olumlu olmasına rağmen tutukluluk sürelerinin 15 gün daha uzatıldığını dile getirdi.

Çetin, Mısır İstihbaratı’ndan yatta ele geçirildiği söylenen av fişeklerinin ülke içinde bir olayda kullanılıp kullanılmadığına dair rapor beklendiği için tutukluluk süresinin uzatıldığını ifade etti.

Söz konusu gemicilerin bir sonraki duruşmasının 13 Kasım’da olacağı ifade edildi.

Uluslararası kanal geçiş kuralları gereği yattaki mühimmatla ilgili bilginin önceden kanal güvenlik birimlerine bildirilmiş olmasının gerektiği kaydedildi.

Port Said liman karakolunda tutulan 8 Türk gemici, 15 Ekim’de gözaltına alınmıştı.

Uluslararası Kanal geçiş kuralları gereği yattaki mühimmatla ilgili bilginin önceden Kanal Güvenlik birimlerine bildirilmiş olmasının gerektiği ifade edildi.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap