Mısır’da Gökkuşağı Bayrağı Açan 7 Kişi Tutuklandı

Mısır Bülteni 191 Gösterim

Mısır’da geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir konserde gökkuşağı bayrağı açtığı iddia edilen 7 kişinin tutuklandığı bildirildi.

Başkent Kahire’de gerçekleşen olayda gökkuşağı bayrağı açanlara yönelik “eşcinselliğe teşvik” ve “toplumun ahlakını bozan davranışlar” gerekçesiyle işlem başlatıldı.

Olay Lübnanlı indie rock grubu Mashrou Leyla’nın konseri sırasında yaşandı. Solisti eşcinsel olan grubun Mısır’da yasaklanacağı da belirtildi.

Öte yandan Mısır Müzisyenler Sendikası ise kararı tepki göstererek grubun konserinin kurallar çerçevesinde gerçekleştiğini belirtti.

Mashrou Leyla grubu İslam ve Hristiyanlık inançlarına aykırı özellikler taşıdığı gerekçesiyle daha önce Ürdün’de yasaklanmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.