Mısır’da Gazeteciler Sendikası Üyesi Muhalif Serbest Bırakıldı

Mısır Bülteni 487 Gösterim

Mısır’da mahkeme, 1 Mayıs’ta gözaltına alınan ve Gazeteciler Sendikası ile İçişleri Bakanlığı arasında krize neden olan gazeteci Amr Bedr’in serbest bırakılmasına karar verdi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire Ceza Mahkemesi, “rejimi devirmeye teşebbüs etmekle” suçlanan gazeteci Bedr’in 5 bin cüneyh (yaklaşık 560 ABD doları) kefaletle serbest bırakılmasına hükmetti.

AA muhabirine konuşan savunma heyeti üyesi Dua Mustafa, savcılığın karara itiraz etme yetkisinin bulunmadığını ifade etti.

Mısır güvenlik güçlerinin 1 Mayıs’ta Gazeteciler Sendikası binasına girerek, Amr Bedr ve Mahmud Sakka adındaki iki gazeteciyi gözaltına almasının ardından başlayan kriz kısa sürede büyümüş ve sendika yönetimi İçişleri Bakanlığına sert tepki göstererek bakanın istifasını istemişti.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.