Mısır’da Eski Sayıştay Başkanı Hişam Cinina’ya Saldıran Üç Kişi Tutuklandı

Mısır Bülteni 232 Gösterim

Mısır’da Sayıştay Başkanlığı görevinde bulunan ancak Sisi döneminde görevinden alınan Hişam Cinina’ya saldırı gerçekleştiren üç kişinin tutuklandığı bildirildi.

Saldırganların darp, silah bulundurma ve özel mülke saldırı gibi suçlardan tutuklandığı açıklandı.

Hişam Cinina, Mart ayında düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmak istediğini açıklamıştı. Saldırı sonrası tedavi gören Cinina’nın Cumhurbaşkanlığı seçimine adaylığını resmi olarak gerçekleştirip gerçekleştirmediği bilinmiyor.

Adaylık başvuruları bugün öğle saatlerinde kapanmıştı.

Mısır’da 2012 yılında Sayıştay Başkanlığı görevine getirilen Hişam Cinina, 2013’teki askeri darbeden sonra Sisi rejiminin hedefi haline gelmiş ve 2016’da görevinden uzaklaştırılmıştı.

Özellikle Mısır ordusunun ve siyasi kadroların bulaştığı yolsuzluk hadiselerini gündeme getiren Cinina, Sisi rejimi tarafından “yolsuzluk” suçlamasıyla görevden alınmıştı.

Sisi’nin Cinina’yı görevinden azletmesinin arkasında Sayıştay Başkanı’nın yolsuzluklar karşısındaki kararlı tutumunun etkili olduğu bildirilmişti.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.