Mısır’da Eski Cumhurbaşkanı Adayı Hazem Ebu İsmail’e 5 Yıl Hapis Cezası

Mısır Bülteni 442 Gösterim

Mısır’da devrimden sonra yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Selefi siyasetçi Hazem Ebu İsmail’in 5 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Karar, Kahire Ceza Mahkemesi tarafından verildi.

Nasr City’deki mahkeme binası önünde taraftarları ile yaptığı gösteri nedeniyle yargılanan Ebu İsmail ile birlikte yargılanan diğer sanıkların bazıları 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Selefi siyasetçi Ebu İsmail, 2013’teki askeri darbe sonrasındaki süreçte Sisi rejimi tarafından 5 Temmuz 2013’te tutuklanmıştı. Farklı suçlardan yargılanan ve hapis cezaları alan İsmail, yargılandığı bir davada “Gerçek hukuğun olmadığı bir mahkemede savunmanın da anlamı yok” diyerek kendisini savunmayı reddetmişti.

Kaynak: Daily News Egypt

 

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.