Mısır’da El-Cezire ve Rabia Kanalına Yasak!

Mısır Bülteni 782 Gösterim

Mısır Yüksek Mahkemesi El-Cezire Mübaşir Mısır (Al Jazeera Mubasher Masr) ve Rabia (Rabaa) kanallarının lisanslarını iptal kararı aldı.

Katar merkezli yayın kuruluşu El-Cezire’nin Mısır’dan yayın yapan ve sadece bu ülkeye dair programların bulunduğu El-Cezire Mübaşir Mısır kanalı 3 Temmmuz 2013’te gerçekleşen askeri darbenin ardından yasaklanmış ve yayın izni elinden alınmıştı. Mahkeme aldığı kararla yasağın devam edeceğini teyit etmiştir. Ayrıca darbenin ardından Türkiye’de kurulan Rabia kanalına da yasak getirilmiştir. Alınan karar doğrultusunda iki kanalın da Mısır’ın resmi uydusu olan Nilesat’ta yayınlanamayacağı kesinleşti.

El-Cezire Mübaşir Mısır’a yönelik suçlamalar arasında “yabancı ülkelerle ve güçlerle işbirliği yaparak Mısır’ın istikrarını bozmak ve ulusal güvenliğine zarar vermek”  bulunuyor. Mahkeme ayrıca El-Cezire Mübaşir Mısır kanalının “Mısır’ın yabancı güçler tarafından işgal edilmesine çabaladığını” da iddia etmiştir. Yine alınan karara göre kanalın “Mısır ordusu ile halkı arasında fitne yaratmak ve birlikteliği bozma” uğraşısı içinde olduğu belirtilmiştir.

Darbe yönetimine destek veren avukatlardan olan Samir Sabri’nin dava açtığı Rabia kanalının yasaklanmasına neden olan suçlamaların başında “yalan haber ve yanlış bilgilendirici haberler yayınlamak” gelmektedir. Kararda Rabia kanalına protestoları ateşlemek, öğrencileri ve gençleri protesto yapmaya kışkırtmak ve bu yolla eğitimi aksatmak suçlamaları da getirilmiştir. Kanalın güvenlik güçlerine karşı halkı kışkırttığı ve Mısır’ı istikrarsızlaştırmaya çabaladığı da Rabia kanalına yöneltilen suçlamalar arasındadır.

El-Cezire Mübaşir Mısır ve Rabia kanalları Mısır’ın resmi uydusu olan Nilesat’tan silinirken, halen diğer uydular üzerinden izlenebilmektedir. Mısır’da askeri darbenin ardından İslami eğilime sahip medya organlarına yönelik ciddi bir baskı başlamış ve birçok televizyon kanalı ve gazete kapatılmıştır. El-Yermuk, El-Kuds, Ahrar 25, El-Hafız, El-Nasr ve Misir 25 kanalları son bir yıl içerisinde kapatılan televizyon kanallarından bazılarıdır.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap