Mısır’da Darbe Karşıtlarının Yargılanması

Mısır Bülteni 321 Gösterim

Mısır’da 2013 yılındaki darbenin ardından yaşananlar sırasında “şiddet olaylarına karıştıkları ve bir polisi öldürdükleri” gerekçesiyle yargılanan 12 kişinin dosyası, idamlarına ilişkin görüş alınması için müftülüğe gönderildi.

Sanıkların avukatlarından Halid el-Kumi’nin yaptığı açıklamada, Minye Ceza Mahkemesinin, yargılanan 12 sanığın dosyasını müftülüğe gönderme kararı verdiğini belirtti.

Kumi, mahkemenin 187’si gıyabi 403 sanığın yargılandığı davada hükmün 20 Temmuz’da okunmasına karar verdiğini ifade etti.

Mısır yasalarına göre müftünün görüşüne istişare amaçlı olarak başvuruluyor ve müftü kararı onaylamasa bile hüküm infaz edilebiliyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.