Mısır’da Darbe Karşıtı Gösterilere Yoğun Katılım

Mısır Bülteni 1012 Gösterim

Mısır’da bir çok kentte sabah başlayan darbe karşıtı protestolar, akşama kadar sürdü.

Dün yasaklanan Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi’nin “Ordu Sina’yı satıyor” adı altında gösteriler düzenlenmesi çağrısı üzerine başkent Kahire, İskenderiye, Giza, Suhac, Asyut, Feyyum, Minya, Beni Süveyf, Kalyubiye, Şarkıye, Dimyat, Dakahliye, Munufiye, Bahira, Garbiye kentlerinde protesto eylemleri yapıldı. Sabah başlayan ve cuma namazı sonrasında büyüyen gösteriler akşama kadar devam etti.

Kuzey Sina ilinde geçen cuma günü meydana gelen saldırıların ardından hükümetin bölgeye ilişkin aldığı kararların iptal edilmesini isteyen göstericiler, Sina’da yaşayan halkla dayanışma halinde olduklarını dile getirdi.

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerini de kınayan darbe karşıtı eylemciler, “Ey Aksa önemseme, sana canımızı, kanımızı feda ederiz”, “Dr. Mursi neredesin? Göz göre göre Aksa’yı kapattılar” şeklinde sloganlar attı.

Göstericiler, “Rabia işaretli” döviz ve pankartların yanı sıra darbeyle görevden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve gösterilerde tutuklananların fotoğraflarını taşıdı. Gösterilere genç ve yaşlıların yanında kadınların da yoğun katılımı dikkati çekti.

Kalyubiye, Dakahliye, Beni Süveyf ve Minya kentlerindeki gösterilere polisin göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği ve bazı kişileri gözaltına aldığı bildirildi.

Öte yandan sabah darbe karşıtlarının Said-Kahire demiryolu üzerinde araba lastikleri yakarak gerçekleştirdikleri eylem dolayısıyla ulaşımda gecikmeler yaşandı.

Mısır’da 3 Temmuz 2013’te gerçekleştirilen askeri darbenin ardından aralıksız devam eden gösteriler, özellikle cuma günlerinde yoğun katılımla gerçekleşiyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap