Mısır’da Darbe Karşıtı Cuma Gösterileri

Mısır Bülteni 862 Gösterim

Mısır‘ın birçok kentinde cuma namazı öncesi “Asker Sina’yı satıyor” adı altında darbe karşıtı gösteri düzenlendi.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi’nin çağrısı üzerine başkent Kahire, İskenderiye, Giza, Şobral Hayme, Beni Süveyf ve Minya’da mevcut yönetim protesto edildi.

Protestocular “Rabia işaretli” döviz ve pankartlar ile darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve tutuklu göstericilerin resimlerini taşıyarak, tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

Kuzey Sina ilinde geçen cuma günü meydana gelen saldırıların ardından hükümetin bölgeye ilişkin aldığı kararların iptal edilmesini isteyen göstericiler, Sina’da yaşayan halkla dayanışma halinde olduklarını dile getirdi.

Söz konusu karar ve uygulamaları eleştiren göstericiler, Kuzey Sina’daki halkın göçe zorlanmasının yanı sıra hayat pahalılığı, elektrik ve su kesintilerine de tepki gösterdi.

Öte yandan, gösterilerin cuma namazı sonrası da devam edeceği belirtiliyor. Mısır’da 3 Temmuz 2013’te gerçekleştirilen askeri darbenin ardından aralıksız devam eden gösteriler, özellikle cuma günleri yoğun katılımla sürüyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap