Mısır’da Darbe Karşıtı 5 Kişiye İdam, 17 Kişiye Müebbet Hapis Cezası Verildi

Mısır Bülteni 596 Gösterim

Mısır’da darbe karşıtı 5 kişiye idam, 17 kişiye müebbet hapis, 5 kişiye 15’er yıl, 42 kişiye de 10’ar yıl hapis cezası verildiği bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, El-Garbiyye kentindeki askeri mahkemede, darbe karşıtı gösteriler sırasında “kamu malına ve özel mülke saldırmak” suçlamasıyla yargılanan 79 kişinin duruşması görüldü.

Askeri mahkemede görülen duruşmada, 5 kişiye gıyabında idam, 12’si gıyaben 17 kişiye müebbet hapis, 2’si gıyaben 5 kişiye 15’er yıl, 20’si gıyaben 42 kişiye de 10’ar yıl hapis cezası verildiği belirtildi.

Davada ayrıca 9 kişinin beraat ettiği, 1 kişinin de hastanede tedavi görmesi nedeniyle duruşmasının ertelendiği kaydedildi.

Söz konusu kararlara temyiz yolunun açık olduğu ifade edildi.

Mısır’da ordunun yönetime el koymasının ardından başa gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, geçen yıl, kamu malının askeri mülk sayılacağı ve kamu malına saldırı suçundan hakkında dava açılan sivillerin askeri mahkemelerde yargılanacağı yönünde karar çıkarmıştı.

Ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 2013 yılında askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılması üzerine, birçok kentte aylarca süren darbe karşıtı gösteriler düzenlenmiş, protestolar sırasında yüzlerce kişi, “kamu malına zarar vermek, izinsiz gösteri yapmak, arbede çıkarmak” gibi çeşitli suçlamalardan gözaltına alınmıştı.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.