Mısır’da Darbe Karşıtı 20 Kişiye Müebbet Hapis Cezası

Mısır Bülteni 593 Gösterim

Mısır’da, kamuoyunda “Port Said Hapishanesi baskını” olarak bilinen davada yönetim karşıtı 50 kişinin 5 ila 25 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Port Said Ceza Mahkemesi, aralarında bir subay ve polisin de bulunduğu 42 kişinin ölümüyle sonuçlanan Port Said Hapishanesi baskını davasında yargılanan 20 sanığın müebbet (25 yıl), 12 sanığın 10 yıl, 18 sanığın ise 5 yıl hapsine hükmetti.

Karar açıklanırken sanıklardan bazılarının mahkemede tutuldukları kafeste baygınlık geçirdiği belirtildi.

Mahkemenin kararına itiraz yolunun açık olduğu aktarıldı.

– Davanın geçmişi

“Port Said Stadyumu” davasında mahkemenin verdiği kararı protesto etmek için 26-27-28 Ocak 2013 tarihlerinde Port Said Hapishanesi çevresinde başlayan gösteriler, aralarında bir subay ve polisin de bulunduğu 42 kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Port Said Stadı’nda Şubat 2012’de, El-Mısri ile El-Ehli futbol takımları arasında oynanan maçtan sonra çıkan olaylarda 73 kişi hayatını kaybetmiş, 300’den fazla kişi yaralanmıştı.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.