Mısır’da Darbe Karşıtı 104 Kişi Müebbet Hapis Cezasına Çarptırıldı

Mısır Bülteni 500 Gösterim

Mısır’da 14 Ağustos 2013’te Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında toplanan eylemcilerin güvenlik güçleri tarafından silah zoruyla dağıtılmasının ardından yaşanan şiddet olayları nedeniyle yargılanan darbe karşıtı 104 kişinin, müebbet hapis cezasına (25 yıl) çarptırıldığı bildirildi.

Sanıkları Savunma Heyeti’nden Avukat Halid el-Kumi, Ala Tevfik ve Muhammed Semir el-Fera, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, Asyut’taki Askeri Mahkeme’nin, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına baskının ardından yaşanan “şiddet olayları” nedeniyle iki ayrı davada firari yargılanan 104 sanığı müebbet, duruşmada hazır bulunan 20 sanığı 5’er yıl, 14 sanığı ise 7’şer yıl hapis cezasına çarptırdığını belirtti.

Avukatlar, mahkemenin ayrıca 1 kişinin beraatine, 1 kişinin ise suçunun düşürülmesine hükmettiğini aktardı.

Eski Başsavcı Hişam Berekat, geçen yıl mart ayında “yasaklı bir gruba üye olmak, kamu kuruluşlarına saldırı, şiddete teşvik” gibi suçlamalarla iki ayrı davada yargılanan sanıkları askeri mahkemeye sevk etmişti.

Mısır İnsan Hakları Konseyi, 6 Mart 2014’te yaptığı açıklamada, Rabia ve Nahda meydanlarının boşaltılması sırasında 632 kişinin hayatını kaybettiğini, bunların 8’inin polis olduğunu bildirmişti.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ise ülke genelindeki müdahalelerde ölü sayısının 2 bin 600, yaralı sayısının 7 bin olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.