Mısır’da Bir Türk Vatandaşı Gözaltına Alındı

Mısır Bülteni 732 Gösterim

Mısır’da geçen hafta güvenlik güçlerini görüntülediği iddiasıyla gözaltına alınan Türk vatandaşı hakkında 15 gün ilave gözaltı kararı verildiği bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mısır Olağanüstü Hal Savcılığı Başkanı Muhammed el Tamavi, Giza şehri Harem Caddesi’nde tutuklanan Türk vatandaşı S.A. hakkındaki tahkikatın tamamlanması için gözaltı süresini 15 gün uzattı. Savcılık ayrıca, S.A.’nın kamerasına el konulması ve cihazın içindeki verilerin incelenmesine karar verdi.

Mısır’a 10 günlüğüne turist olarak gelen ve bir hastanede polis olarak görev yaptığı belirtilen S.A, 27 Ocak Çarşamba akşamı Giza’da Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği personeline ait diplomatik plakalı aracın sahibi ile araçta gezinti halindeyken, güvenlik birimleri tarafından durdurularak gözaltına alınmıştı.

Durumun, amatör fotoğrafçı olan S.A’nın fotoğraf çektiği esnada, tesadüf eseri kadraja giren Mısır Emniyet Teşkilatına ait aracın görüntülenmesi sebebiyle geliştiği ve Mısır emniyet birimlerince olayın üst makamlara farklı aksettirildiği öğrenildi.

Büyükelçilik görevlileri eşliğinde sorgusu devam eden Türk vatandaşı ile ilgili kararın birkaç gün içinde açıklanması bekleniyor.

Yerel basında, bir Türk polisinin, Mısır emniyet güçlerine ait kontrol noktalarını, güvenlik binalarını ve bir metro istasyonunu kasıtlı görüntülediği gibi farklı haberler yansımıştı.

Mısır güvenlik güçleri 25 Ocak Devrimi’nin 5. Yıldönümü nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemleri almıştı. Normal şartlarda dahi Mısır’da ordu ve polise ait bölgelerin görüntülenmesi yasak.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.