Mısır’da Aktivistler Açlık Grevinde

Mısır Bülteni 841 Gösterim

3 Temmuz 2013’teki askeri darbenin ardından başta Müslüman Kardeşler hareketi olmak üzere tüm muhalif gruplara yönelik baskı politikası çerçevesinde tutuklananlar arasında açlık grevi yapanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Siyasi sebeplerle mahkum edilen aktivistler yapılan hukuksuzlukları protesto etmek ve adil yargılanmak için açlık grevine gidiyorlar.

Tutuklanıp ciddi bir işkence görerek Tanta Hapishanesi’ne yerleştirilen Dia El-Mehdi açlık grevindeki mahkumlara katılmıştır. 23 Ağustos’ta kamuoyuna yazdığı mektupta kendisi gibi suçsuz yere hapis yatan aktivistlerle dayanmışma amacıyla açlık grevine başlayacağını belirten El-Mehdi, serbest bırakılmasını da talep etmiştir.

Mısır’da önde gelen aktivistlerden Ala Abdel Fettah, Mahinur El-Masri, Ahmed Duma, Muhammed Adel, Ahmed Maher, Hamada El-Nubi ve Vael Metvalli bir süredir rejimin kendilerine ve diğer muhaliflere yönelik uyguladığı hukuksuzluklardan dolayı açlık grevine girmişlerdir.

Amerikan vatandaşlığı da olan Muhammed Sultan açlık grevindeki mahkumlar arasında sembol niteliğindedir. Rabiatül Adeviyye meydanında tutuklanan ve 200 günden beri açlık grevini sürdüren Sultan’ın sağlık durumu günden güne kötüye gitmektedir. Benzer şekilde El-Cezire muhabirlerinden Abdullah El-Şami de görevi başında iken gözaltına alınmış ve hukuksuz bir biçimde hapsedilmiştir. 100 günden fazla açlık grevinde bulunan El-Şami 40 kilo kaybederken ciddi sağlık problemleri yaşamıştır.

 

 

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap