Mısır’da 8 Sanık Hakkında Verilen İdam Kararları Onay İçin Müftüye Gönderildi

Mısır Bülteni 316 Gösterim

Mısır’da 68 sanığın yargılandığı davada 8 sanık hakkında verilen idam kararlarının onay için Mısır müftülüğüne gönderildiği bildirildi.

Kahire Ceza Mahkemesinde görülen davada yargılanan sanıklar 2013 yılında Hilvan şehrinde polis karakoluna baskın yapmak, halkı şiddet eylemlerine teşvik etmek ve kamu düzenini bozmak suçlarından yargılanıyordu. Yargılamaya konu olan olaylarda üçü polis beş kişi hayatını kaybetmişti.

Çoğunluğu Müslüman Kardeşler üyesi olan sanıklarla ilgili nihai kararın 10 Ekim’de verileceği bildirildi.

Mısır’da 3 Temmuz 2013’te yaşanan askeri darbe sonrası süreçte Müslüman Kardeşler üyesi binlerce kişi tutuklanmış ve ağır hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Müslüman Kardeşler hareketi Sisi rejimi tarafından kendilerine yönelik şiddet eylemleri düzenleme suçlamalarını reddetmişti.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.