Mısır’da 50 Yılda Binlerce Tarihi Eser Kayboldu

Mısır Bülteni 282 Gösterim

Mısır’daki Antik Eserler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada son 50 yılda ülkede 30 binden fazla tarihi eserin kaybolduğu ifade edildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada bir süredir devam eden envanter çalışmasının tamamlandığı ve en az 32 bin tarihi eserin akıbetinin tespit edilemediği bildirildi.

Mısır’da 2011’deki devrim gösterileri sırasında bazı müzelere kimliği belirsiz kişilerce yağmalanmış, bazı tarihi eserler ve kitaplar kaybolmuştu.

Devrimi izleyen dönemde de zaman zaman tarihi eserlerin kaybolduğuna ya da çalındığına dair haberler medyada yer almıştı.

Mısır hükümeti ise son dönemde yaptığı girişimlerle yurtdışına kaçırılan tarihi eserlerin bazılarının ülkeye geri getirilmesini sağlamıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.