Mısır’da 330 Mahkuma Af

Mısır Bülteni 297 Gösterim

Mısır cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, hapiste bulunan ve çoğunluğu son yıllardaki protestolara katılmaktan ötürü tutuklu bulunan gençlerden oluşan 330’dan fazla mahkumu affetti.

Kahire’de devlet televizyonunda yayınlanan bir gençlik konferansında konuşan Sisi, affedilen mahkumlarının önümüzdeki saatlerde serbest bırakılacaüğını söyledi. Sisi, “330’dan fazla kişinin affına imza attık. İçişleri bakanından da, affedilen bu gençlerin bu geceyi evlerinde geçirmelerini sağlamasını istedim” dedi.

TAM LİSTE BELLİ DEĞİL

Bugün salıverilmesi beklenen isimler arasında, aralarında Mısır Destour (Anayasa) Partisinin iki üyesi ve sağlık sorunları olan bazı mahkumlar da dahil olmak üzere 332 kişinin yer aldığı bildirildi. Affedilen isimlerin tam listesine ise henüz ulaşılabilmiş değil.

Sisi, 2014 yılında yönetime geldiğinden beri İslamcı ve liberal muhalefete yönelik çok sayıda operasyona liderlik etti. Sisi ayrıca ulusal bayramlar da dahil olmak üzere yılda birkaç kez, genellikle öğrencilerin ve genç protestocuların serbest bırakıldığı af kararlarına imza attı.

2013 yılında içişleri bakanlığı tarafından çıkarılan bir yasayla birlikte Mısır’da kamuya açık alanlarda 10’dan fazla kişinin toplanmasına izin verilmemeye başlandı. ‘Arap baharı’ olarak da bilinen ve 2011’den başlayarak üç yıl boyunca iki cumhurbaşkanının görevden alınmasına sebep olan gösteriler de böylelikle sona erdirilmiş oldu.

Mısır’daki çeşitli sivil toplum grupları ise ‘muhaliflere’ yönelik baskıların devam ettiğini iddia ediyor. Mısır kanunlarına göre Sisi, Mısır’ın yargı süreçlerine müdahale etme yetkisine sahip değil, ancak çeşitli af kararlarına imza atabilir.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.