Mısır’da 32 İhvan Üyesi Hakkında Beraat Kararı Verildi

Mısır Bülteni 549 Gösterim

Mısır’da Giza temyiz mahkemesinin, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi 32 kişi hakkında beraat kararı verdiği belirtildi.

Mahkeme kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Giza temyiz mahkemesi bugün görülen duruşmada, 2015 yılı Nisan ayında izinsiz gösteri yapmak ve Kirdase yolunu trafiğe kapatmak suçlamalarıyla yargılanan İhvan üyesi 105 sanıktan 32’sinin beraatına hükmetti.

Kahire ceza mahkemesi sanıkları daha önce 5’er yıl hapis ve 80 bin Cüneyh (7 bin dolar) para cezasına çarptırmıştı.

Mısır’da Kasım 2013 yılında çıkan gösteri kanunu gereği organizatörlerin eylemden 3 gün önce, gösterinin yeri, hedefi ve atılacak sloganlar hakkında resmi kurumlara bilgi vermesi gerekiyor.

Söz konusu gösteri kanununun iptali için geçen Şubat ayında idari mahkemeye başvurulmuş ancak mahkeme başvuruyu reddetmişti.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.