Mısır’da 3.500 Yıllık Mumya Keşfedildi

Mısır Bülteni 246 Gösterim

Mısır’ın Luksor kentinde, 20 yıl önce keşfedilen mezarlarda tarihi kalıntılar bulundu.

Bir mumyanın yanı sıra, keşfedilen ahşap heykelciklerin, cenaze törenlerinde kullanılan maskelerin ve resimli duvar kalıntılarının en az 3 bin 500 yıllık olduğu belirtiliyor.

Tarihi eserlerin, XVIII. Hanedan’dan kalma ve mumyanın da o dönemin üst düzey yöneticilerinden birine ait olduğu sanılıyor.

Kalıntıların bulunduğu mezarlar, bir Alman arkeolog tarafından 1990’larda keşfedilmiş ancak bu güne kadar kapsamlı inceleme yapılmamıştı.

Lukso’da yapılan kazılarda, geçtiğimiz eylül ayında yine XVIII. Hanedan’dan kalma mücevher ve aralarında kraliyet için çalışan, dönemin ünlü kuyumcusunun da olduğu mumyalar bulunmuştu.

Kazı çalışmalarına ağırlık veren Mısırlı yetkililer, yeni keşiflerin durgun bir süreçten geçen turizm sektörünü canlandırmasını umut ediyor.

Kaynak: Euronews

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.