Mısır’da 12 Darbe Karşıtına İdam Cezası

Mısır Bülteni 199 Gösterim

Mısır’da 3 Temmuz 2013’te gerçekleşen askeri darbeyi izleyen dönemde gözaltına alınan 12 muhalifin idam cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Minya Ceza Mahkemesi’nde görülen davada polis karakoluna saldırmak, halkı şiddete teşvik etmek ve kamu malına zarar vermek gibi suçlardan yargılanan 396 kişiden 12’si hakkında idam kararı verildiği açıklandı.

Aynı davada yargılanan 140 sanığa ömür boyu hapis cezası verilirken, 238 sanığın da beraat ettiği duyuruldu.

Mısır’da askeri darbeyi izleyen süreçte Müslüman Kardeşler üyeleri başta olmak üzere tüm sivil muhaliflere yönelik yoğun bir siyasi baskı politikası başlamış, bu çerçevede binlerce darbe karşıtı tutuklanmıştır.

Tutuklananların bir kısmı idam cezasına çarptırılırken, binlerce sivil de uzun sürelerle hapis cezasına çarptırılmıştır.

Uluslararası insan hakları kuruluşları Mısır’daki Sisi rejimine sivillere yönelik baskıcı politikalarını durdurma çağrısı yapmaktadır.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.