Mısır’da 10 Yaş Üzeri Okuma Yazma Bilmeyenlerin Sayısı 14.5 Milyon

Mısır Bülteni 556 Gösterim

Mısır’da 10 yaş ve üzeri okuma yazma bilmeyen kişilerin sayısının 14,5 milyon olduğu bildirildi.

Mısır İstatistik Kurumu tarafından “8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü” münasebetiyle yapılan yazılı açıklamada, “2015 verilerine göre 9,3 milyonu kadın, 10 yaş ve üzeri 14,5 milyon kişinin okuma yazma bilmediği” belirtildi.

Kentlerde okuma yazma bilmeyenlerin oranının yüzde 13,9, kırsalda ise yüzde 26,2 şeklinde kayıtlara geçtiği aktarılan açıklamada, “Okuma yazma bilmeyen kadınların oranı kırsalda 34,5, kentlerde ise 17,9 olarak tespit edildi.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Arap ülkeleri arasında 2008-2016 yıllarındaki 15 yaş ve üzeri okuma yazma bilmeyenler sıralamasında Mısır’ın yüzde 23,7 ile dördüncü sırada olduğu, birinci sırayı yüzde 30’la Yemen, ikinci sırayı yüzde 28 ile Fas, üçüncü sırayı yüzde 24 ile Sudan’ın aldığı, sıralamanın sonunda ise Filistin’in yer aldığı aktarıldı.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.