“Mısır’da 1.5 Milyon Kişi Mezarlıkta Yaşıyor”

Mısır Bülteni 240 Gösterim

Mısır’ın başkenti Kahire’deki önemli sosyal sorunlardan birisi olan mezarlıkta yaşam konusunda vatandaşlar yetkililerden çözüm bekliyor. 

Yerel halk tarafından “Ölüler Şehri” olarak isimlendirilen bölgede Mısır’ın 1950 ve 60’lardaki başkanı Cemal Abdülnasır döneminden bu yana yerleşim bulunuyor.

Bunda Mısır’daki mezar mimarisi kültürünün de önemli etkisi bulunuyor. Genellikle 10-50 m2 arasında değişen büyüklüklerde olan mezar odaları iki katlı olarak inşa ediliyor. Bu yapılarda cenaze toprağın altındaki odada bulunurken, üst kısım aile bireyleri için ziyaret sırasında dua etmek için kullanılıyor. Ancak yıllar içinde bu üst kısımdaki odaların, mezar bekçileri tarafından sürekli ikamet edilen mekanlara dönüştürülmesi sonucunda 1.5 milyon kişinin yaşadığı tahmin edilen bir yerleşim yeri oluşmuş durumda.

Bölgenin yerleşik bir nüfusa sahip olması ilk olarak mezar kazıcılar ve mezarlara bekçilik yapan kişilerin buraya yerleşmesiyle başladı.

Nasır dönemi ve sonrasındaki yıllarda yaşanan hızlı kentleşme sonucunda başkent Kahire’ye göç eden dar gelirli kimselerin de buraya taşınmasıyla nüfus giderek arttı.

Son yıllarda ise hayat pahalılığı nedeniyle onbinlerce kişi bu bölgeye yerleşti.

Mezar bekçiliği de bölge halkı açısından önemli bir geçim kaynağı. Mezar bekçileri bir taraftan bu iş karşılığında aylık 150 dolara kadar para kazanıyor diğer taraftan da burada yaşayarak Kahire’deki yüksek kira masrafından kurtuluyorlar.

Mısır yönetiminin neredeyse hiçbir hizmet ulaştırmadığı bölgede su, elektrik ve kanalizasyon sistemlerinin tam anlamıyla işlememesi halkın yaşamını olumsuz biçimde etkiliyor.

Öte yandan uzmanlar bölgede yaşayan özellikle çocukların psikolojik olarak sağlıksız bir ortamda yetiştikleri ve ruhsal bozukluklar yaşayabileceğini belirtiyor.

Foto: Reuters

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.