Mısır’a Giden CHP Heyetinden Açıklamalar

Mısır Bülteni 652 Gösterim

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, heyet olarak Mısır’a yaptıkları ziyarete ilişkin açıklamalar yaptı. Hazırlayacakları raporu Dışişleri Bakanlığı’yla paylaşacaklarını belirten Yılmaz, şunları söyledi:

“Türkiye’nin içişlerine karışmaması gerektiğini, rejimin tanınması ve işbirliğinin geliştirilmesi, Mısır’ın geleceğinin Mısır halkına bırakılması durumunda, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda her türlü potansiyelin var olduğunu ve kendilerinin de bunu destekleyeceğini söylediler.

Mısır’da ‘Türk mallarına boykot uygulanıyor’ denilmişti ama gördük ki böyle bir niyet olsa bile işlemiyor. Bizi üzen Türk dizileri yayından kaldırılmış. Türkiye’nin tanıtımı açısından önemli bir enstrümandı. Türkiye ile ilgili olumlu haberlere yer verilmediğini gördük.

Müslüman Kardeşler’le çok fazla özdeşleşilmemesi gerektiğini, büyük bölümünün ya hapiste ya da dışarıda olduğunu, Mısır’da iktidar olma durumunun kalmadığını, Türkiye’nin ona uygun dil kullanmasını istiyorlar.”

Kaynak: Hürriyet

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.