Mısır Yönetimi Refah Sınır Kapısını Geçici Olarak Açtı

Mısır Bülteni 489 Gösterim

Mısır yönetiminin, İsrail ablukası nedeniyle Gazze Şeridi’nin dış dünyaya açılan tek kapısı durumundaki Refah Sınır Kapısı’nı “iki gün süreyle” çift taraflı olarak geçişlere açtığı bildirildi.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığına bağlı Sınır Kapıları İdaresi Heyetinden yapılan yazılı açıklamada, “Mısır yönetimi bu sabah Refah Sınır Kapısı’nı çift taraflı olarak geçişlere açtı.” denildi.

İki günlüğüne açık tutulacağı belirtilen sınır kapısından öğrenciler, hastalar, ikamet izinleri bulunanlar ve yabancı pasaport taşıyanların geçebileceği kaydedildi.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise Refah Sınır Kapısı’nın açılmasından duyulan memnuniyet dile getirildi ve Refah’ın devamlı açık kalması çağrısı yinelendi. Açıklamada ayrıca Gazze’de 4 bini hasta, 3 bini öğrenci olmak üzere Refah Sınır Kapısı’ndan geçmeyi bekleyen yaklaşık 25 bin kişinin bulunduğu aktarıldı.

Mısır, Refah Sınır Kapısı’nı en son 30 Ağustos’ta 3 günlüğüne hacı adayların geçişi için açmıştı. Refah Sınır Kapısı 29 Haziran’da da 5 günlüğüne açılmış, söz konusu zaman zarfında çeşitli ihtiyaçlara sahip yaklaşık 3 bin Filistinli Gazze’den Mısır’a geçmişti.

Mısır yönetimi, 3 Temmuz 2013’teki askeri darbenin ardından kapattığı Refah Sınır Kapısı’nı zaman zaman kısa süreliğine açıyor.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.