Mısır, Yemen’deki Vatandaşlarını Tahliye Edecek

Mısır Bülteni 854 Gösterim

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Kahire’nin Yemen’de bulunan Mısırlıların tahliyesi için Suudi Arabistan ve Umman’la iletişime geçtiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı, Umman makamlarının Yemen’de bulunan Mısırlıların El-Mazyune ve Safrait sınır kapılarından geçebilmeleri için gerekli izinleri verdiğini ifade etti.

Mısır’ın Muskat büyükelçiliğinin girişimleri ile Yemen’de bulunan ve pasaportu ya da uçak bileti olmayan Mısırlıların, Umman’a geçebileceği belirtildi.

Büyükelçiliğin, Umman-Yemen sınırına konsolosluk hizmeti sunacak bir ekibi gönderme hazırlığında olduğu da açıklandı.

Açıklamada ayrıca Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri’nin, Suudi Arabistanlı mevkidaşı Saud El-Faysal ile görüşerek Suudi Arabistan ile Yemen arasındaki sınır kapılarından bazılarından Mısırlıların geçişine özel izin verilmesini talep ettiği bildirildi.

Suudi Arabistan liderliğinde gerçekleştirilen Yemen operasyonuna destek veren Mısır’ın bu ülkede 6-7 bin civarında vatandaşının yaşadığı belirtiliyor.

Kaynak: Ahram Online

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap