Mısır ve Suudi Arabistan’dan 10 Milyar Dolarlık Anlaşma

Mısır Bülteni 165 Gösterim

Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Kahire ziyareti sırasında Suudi Arabistan ve Mısır’ın ‘Sina Yarımadası’nda bir mega kent inşa etmek’ için yaklaşık 10 milyar dolarlık ortak fon oluşturma anlaşması imzaladığı açıklandı.

Suudi hükümetinden bir kaynağın AFP’ye yaptığı açıklamaya göre Riyad ve Kahire, Sina Yarımadası’nda ‘bir mega kent’ inşa etmek için yaklaşık 10 milyar dolarlık bir ortak fon oluşturma anlaşmasını imzaladı.

Kaynak açıklamasında “NEOM Projesi kapsamında Sina’nın güneyindeki Mısır topraklarını geliştirmek amacıyla, Suudi Arabistan Mısır’la bir yatırım anlaşması imzaladı. İki ülke eşit hissedar olarak 10 milyar dolardan fazla değerde ortak fon kurdu. Mısırlıların hissesi uzun dönem için kiralanmış araziyi de içeriyor” dedi.

NEOM PROJESİ

Mısır ile Ürdün arasındaki alanda yer alacak fütüristik NEOM Projesi, Suudi Arabistan’ın petrole bağımlı ekonomisini çeşitlendirme amaçları çerçevesinde geçen yıl ekimde Veliaht Prens Selman tarafından açıklanmıştı.

Arapça ‘Müstakbel’ ve İngilizce ‘New’ kelimelerinin kısaltılarak birleştirilmesi ile oluşturulmuş olan 500 milyar dolarlık bir proje olan NEOM, ‘Yeni Gelecek’ anlamına geliyor.

Proje kapsamında 26.500 kilometrekarelik bir alanda bir biyoteknoloji ve dijital teknoloji merkezi yaratılmak isteniyor.

Selman’ın 19-22 Mart tarihlerinde de ABD’yi de ziyaret etmesi bekleniyor.

Selman ayrıca gelecek hafta Fransa’ya da bir ziyaret gerçekleştirecek.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.