Mısır ve Sudan Arasında Yeni Sınır Kapısı Açıldı

Mısır Bülteni 925 Gösterim

Mısır Başbakanı İbrahim Mihlib, Mısır ile Sudan arasındaki yeni kara geçiş noktası olan Kustul Aşkit sınır kapısının resmi açılışını yaptı. Sınır kapısındaki çalışmaların tamamlanmasının ardından Mısır Ulaştırma Bakanı Hani Dahi  sınır kapısını 2014’ün Ağustos ayında faaliyete geçirmişti.

Kustul Aşkit sınır kapısının maliyetinin 360 milyon Mısır cüneyhi olduğu bildirildi.

Açılış seromonisinde konuşan Asvan valisi Mustafa Yusri bu sınır kapısı ile iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ciddi biçimde artmasının hedeflendiğini söyledi.

Yusri sınır kapısından yolcu geçişinin de mümkün olacağını ve bu anlamda iki ülke arasında yolcu taşımacılığının da yapılabileceğini ifade etti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi geçtiğimiz Mart ayında Sudan’ı ziyaret etmişti. Ziyaretin ardından Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir yaptığı açıklamada Mısır ve Sudan arasındaki ilişkilerin en iyi seviyede olduğunu söylemişti.

Kaynak: Ahram Online

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.