Mısır ve Rusya, Bölgedeki ABD-Suudi Politikasına Karşı

Mısır Bülteni 373 Gösterim

Ortadoğu’da terörle mücadeleyle en fazla Rusya ve Mısır’ın ilgilendiğini belirten Mısırlı uzman Ayman Samir, “Militanların evlerine dönerek istikrarsızlık yaydığını görüyoruz” dedi.

Sputnik’e konuşan Samir, “Rusya, Mısır’ın Güvenlik Konseyi’ne sunduğu Suriye ve Irak’tan dönen militanlara ilişkin istihbaratın değişimi ve işbirliği girişimini desteklemeye çağırıyor. Mısır, Afganistan’dan dönen militanlarla çalışma konusunda büyük deneyime sahip” ifadelerini kullandı.

Her iki ülkenin Suriye’de barışçıl çözümden yana olduğunu belirten Samir, “Bu çok doğru bir duruş. Mısır ve Rusya, Suriye’nin bölünmesi planlarına karşı ve Suriye’nin bağımsızlığını savunuyor” diye konuştu.

Suriyeli askeri uzman Hasan Hasan, Sputnik’e açıklamasında, Mısır’ın bölgede lider olduğunu belirterek Rusya’yla birleşmesinin ABD-Suudi politikasına karşı durma konusunda niyetinin çok ciddi olduğunu gösterdiğini kaydetti.Hasan, “Mısır’ın imkanları, halihazırda zor dönemden geçen ekonomi yüzünden kısıtlı. Bunun yanında Rusya’nın bölgede yeni rol üstlendiğini söyleyebiliriz. Savaş alanındaki durum ve son zamanlarda Suriye’de elde edilen zaferler doğrudan siyasi durumu etkiliyor. Rusya, yükümlülüğü üzerine almaya hazır olduğunu gösteriyor” yorumunda bulundu.

Hasan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Riyad’da gerçekleştirdiği görüşmelerin terörle mücadelede yarar sağlamayacağını belirterek, “Çünkü militanları destekleyenler ABD’nin müttefikleri, yani gerçek mücadele olmayacak” dedi.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.