Mısır ve İngiltere Arasında Diplomatik Kriz

Mısır Bülteni 681 Gösterim

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Mısır mahkemesinin El-Cezire kanalı çalışanı üç gazeteci hakkında verilen 3’er yıl ağırlaştırılmış hapis cezası kararına yönelik açıklamaları üzerine İngiltere’nin Kahire Büyükelçisi John Casson’ı bakanlığa çağırdı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Mısır’ın, yargı hükümlerine kabul edilemez müdahale olarak gördüğü açıklamalarına yönelik itirazı ifade etmek amacıyla İngiltere’nin Kahire Büyükelçisi John Casson bakanlığa çağrıldı” denildi.

Açıklamada, “İngiliz büyükelçinin eleştirileri, yabancı bir ülke tarafından tanınan ve temel görevi, görev yaptığı ülkede ilişkileri güçlendirmek olan bir büyükelçinin diplomatik örf ve davranışlarıyla uyumlu değil” ifadesine yer verildi.

İngiltere’nin Kahire Büyükelçisi Casson, Mısır mahkemesi tarafından El-Cezire kanalı çalışanı üç gazeteci hakkında verilen hapis cezası kararı hakkında yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada, “kararların, Mısır’ın istikrarı sağlama yolunda gerçekleştirdiği adımlara karşı duyulan güveni azaltacağını” belirtmişti.

Kahire’de dün karar duruşması görülen, kamuoyunda “Marriott Hücresi” olarak bilinen davada, “kamu güvenliğini tehdit edecek yanıltıcı yayın yapmak ve terör örgütlerine destek vermekle” suçlanan El-Cezire muhabirlerine üçer yıl ağırlaştırılmış hapis cezası verilmişti. Muhabirler 29 Aralık 2013’te “Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) lehine yanıltıcı haber yaptıkları iddiasıyla Marriott Otel’de gözaltına alınmıştı.

Uluslararası kamuoyunda tepki çeken karar hakkında İngiliz hükümeti “derin endişe” duyduğunu bildirmiş, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un da hapis cezalarını “derin üzüntü”yle karşıladığı belirtilmişti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı ise daha sonra yaptığı açıklamada, hapis cezalarına yönelik eleştirilere tepki göstererek cezaların “hukuki” olduğunu, bu konuda yöneltilen hiçbir eleştiriyi kabul etmediklerini ifade etmişti.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.