Mısır Uçağını Kaçıran Hava Korsanı 8 Gün Gözaltında Tutulacak

Mısır Bülteni 636 Gösterim

İskenderiye-Kahire seferini yapan Mısır Hava Yollarına ait yolcu uçağını, dün sahte bombayla pilotu tehdit ederek kaçıran Mısırlı hava korsanının 8 gün gözaltında tutulacağı bildirildi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Haber Ajansı CNA, olayı soruşturan savcılığın Seyfeddin Mustafa İmam hakkında 8 gün gözaltı kararı verdiğini duyurdu. Haberde İmam’ın korsanlık, uçak kaçırma ve terörle suçlandığı belirtildi.

Mısır İçişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada İmam’ın hırsızlık, gasp, haneye tecavüz, uyuşturucu ve sahte evrak düzenleme gibi farklı suçlardan çok sayıda sabıkası olduğu belirtilmişti.

Mısır Hava Yollarına ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı dün sabah İskenderiye’den Kahire’ye giderken kaçırılmış ve Larnaka Havalimanı’na indirilmişti. Havalimanında saatler süren müzakerelerin sonunda tüm yolcuları serbest bırakan hava korsanı, emniyet birimleri tarafından gözaltına alınmıştı.

GKRY Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, olayın bir ‘terör eylemi’ olmadığını ifade etmişti.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.