Mısır, Tiran ve Sanafir Adalarını Suudi Arabistan’a Teslim Ediyor

Mısır Bülteni 336 Gösterim

Mısır ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşma gereği Kahire’nin Tiran ve Sanafir adalarını Riyad’a teslim edeceği açıklandı.

Adaların Suudi Arabistan’a devrinin önündeki son aşama olan Anayasa Komisyonu’nun onayının bugün gerçekleştiği açıklandı.

Mısır Parlamentosundaki Anayasa Komisyonu’nun adaların devrini 35 Evet oyuna karşı 8 Hayır oyu ile kabul ettiği belirtildi.

Mısır’da 3 Temmuz 2013’teki askeri darbenin ardından göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile yaptığı görüşmenin ardından Kızıldeniz açısından stratejik öneme sahip Tiran ve Sanafir adalarını Suudi Arabistan’a verme kararı almıştı.

Kararın ardından Mısır’da ülke çapında protesto gösterileri gerçekleştirildi.

 

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.