Mısır, Tiran ve Sanafir Adalarını Suudi Arabistan’a Devredebilecek

Mısır Bülteni 453 Gösterim

Mısır’da bir mahkeme, Kızıl Deniz’deki iki adanın Suudi Arabistan’a devredilmesinin önüne hukuki engel koyan mahkeme kararını bozdu.

Mısır hükümetinin geçen yıl Akabe Körfezi’nde, yerleşimin olmadığı Tiran ve Sanafir adalarını devretmesine ilişkin Yüksek İdare Mahkemesi tarafından ‘anayasaya aykırı’ olduğu gerekçesiyle alınan iptal kararı bozuldu.

Ülkede büyük protestolara yol açan, Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a devredilmesine dair hukuki engel kaldırılmış oldu. Mısır Acil İşler Mahkemesi’nin aldığı bu son kararın temyiz edilebileceği belirtiliyor. Ayrıca, devir kararının parlamentonun da onayını alması gerekiyor.

Yüksek İdare Mahkemesi’nin bozulan kararında, hükümetin adaların Suudi Arabistan’a ait olduğunu kanıtlanamadığı belirtilmişti. Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi, adaların zaten Suudi Arabistan’a ait olduğunu söylüyor.

İsrail İşgalinden Sonra Adalar, Mısır’a İade Edilmişti

Tartışılan adalardan Tiran adası, İsrail’in Kızıl Deniz’e açılmak için kullandığı stratejik öneme sahip Tiran Boğazı’nın girişinde bulunuyor. İsrail bu adaları 1956 ve 1967’de işgal etmiş ancak sonradan Mısır’a iade etmişti. Suudi Arabistan’ın isteği üzerine Mısır, 1950’den bu yana adalarda asker bulunduruyor.

Ancak, Sisi’nin adaların Suudi Arabistan’a devredilmesi kararı, ülkedeki muhalifler tarafından ‘milyarlarca dolarlık yardım paketi karşılığında anayasayı çiğneyerek adaları sattığı’ şeklinde yorumlandı. Suudi Arabistan 2013’te Sisi’nin göreve gelmesinden bu yana, Mısır’a mali destek sağlıyor.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.