Mısır, Sudan ve Etiyopyalı Yetkililer Nil Suları İçin Toplandı

Mısır Bülteni 300 Gösterim

Mısır, Sudan ve Etiyopyalı yetkililer Nil Nehri sularının paylaşımı konusunda yapılan toplantılar çerçevesinde yeniden bir araya geldi.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da gerçekleştirilen toplantıda Etiyopya’da inşa edilen Hedasi Barajı’nın Mısır’a olası etkileriyle ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.

Mısır Su İşleri Bakanlığı sözcüsü Hüsam İmam tarafından yapılan açıklamada Etiyopya’nın Nil nehri üzerinde inşa ettiği barajın Mısır’a etkisinin asgari düzeyde olacağına dair kendilerine teminat verildiğini ifade etti.

Geçen yıl üç ülke tarafından varılan uzlaşı sonrasında Fransız bir şirket Etiyopya’da inşa edilen barajın Mısır’a etkilerini araştırmış ancak herhangi somut bir veriye ulaşamamıştı.

Etiyopya’nın inşa ettiği Hedasi Barajı özellikle Mısır yönetiminin tepkisini çekiyor. İki ülke arasındaki gerginliğin azaltılması için üç yıldır görüşmeler gerçekleştiriliyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.