Mısır, STK’lara Yardım Konusunda Büyükelçilikleri Uyardı

Mısır Bülteni 861 Gösterim

Mısır makamlarının Kahire’deki bazı büyükelçiliklerce yerel sivil toplum kuruluşlarına destek verildiğinin tespit edildiği açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Muhammed Ferid Münib’in yaptığı açıklamada bu yardımların Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu belirtilmiş, söz konusu büyükelçiliklerle gerekli temasın yapılacağı ifade edilmiştir.

Bakanlığın Kuzey ve Latin Amerika’dan sorumlu yetkilisi Münib bu ülkelerin büyükelçileriyle yaptığı toplantı sırasında, Mısır istihbarat organlarının yaptığı tespite göre bazı büyükelçiliklerin ülkede resmi yada gayrı-resmi derneklere ve sivil toplum kuruluşlarına maddi yardım yaptıklarının tespit edildiğini açıklamıştır. Sözkonusu büyükelçiliklerin hangi ülkelere ait olduğu ise açıklanmamıştır.

Refah sınırının kapatılması kararını Sina’da uygulanan olağanüstü hal ile alakalı olduğunu belirten Münib, Sina’daki terörizmle mücadele için her türlü önlemin alınabileceğini söylemiştir.

Toplantıda bulunan Amerika kıtası büyükelçilerine Mısır’ın terörizle olan mücadelesine destek olunması çağrısında bulunan Münib, STK’lara doğrudan ya da örtülü maddi yardımın kabul edilemez olduğunun altını çizmiştir.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

Yorum Yap