Mısır Sina’yı Din Turizmi İçin Kullanacak

Mısır Bülteni 419 Gösterim

Mısır’ın Güney Sina bölgesinin valisi Halid Foda, ülke yönetiminin Sina Yarımadası’ndaki üç dine ait kutsal yerleri din turizmini geliştirmek için kullanmak istediğini belirtti.

Din turizminin gelişimiyle ilgili uluslararası konferansta konuşma yapan Foda, “Sina, üç büyük dinin beşiği, farklı inançların temsilcilerinin barış içerisinde birlikte yaşama ruhunu temsil ediyor” dedi.

Vali, çeşitli ülkelerden din adamlarının davet edildiği konferansın, tüm dünyada daha çok ‘plaj tatili’ yeri olarak bilinen Sina’da din turizmini etkinleştirmeye yardımcı olacağı umudunu dile getirdi.

Mısır Anıtlar Bakan Yardımcısı Muhammed Abdul Latif, Mısır’a giden ilk Müslümanların Sina’dan geçtiğini ve ilk Müslümanların Hac için bu bölgeden geçtiğini hatırlatarak bölgede çok sayıda eki cami ve kalenin bulunduğunu kaydetti.

‘Sina’da Çok Önemli Yapıtlar Var, Tanınmasını İstiyoruz’

Latif, Sina’nın diğer kutsal yerleri arasında Musa Dağı, St. Catherine Manastırı ve Musa Küvetleri’ni gösterdi.

Turizmin gelişiminden sorumlu devlet komitesinin başkanı Hişam el-Dumeyri, Sputnik’e açıklamasında, hükümetin Sina Yarımadası’ndaki din turizminin gelişimine yardımcı olmaya hazır olduğunu anlattı.

Dumeyri, “Din turizmine gelince devletin rolü, gereken koşulların oluşturulması olacak. Örneğin St. Catherine Manastırı’na giden yolun iyi durumda olmasını, yakınında havalimanı ve normal otellerin bulunmasını sağlayacağız. Turizm şirketleri de bu yerleri paketlerine dahil etmeli. Sina’da Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudiler için önemli çok sayıda anıt var ve biz tüm dünyanın onları tanımasını istiyoruz” dedi.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.