Mısır: Rus Turistleri Kabul Etmeye Hazırız

Mısır Bülteni 538 Gösterim

Mısırlı yetkililer, Rusya Ulaştırma Bakanlığı’na gönderdikleri mektupta, Kahire Uluslararası Havalimanı’nın tüm güvenlik gerekliliklerini karşıladığını kaydetti.

Rossiya 24 televizyonuna konuşan Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, Kahire Havalimanı’nın havacılık güvenliği gereksinimlerine tamamen uyduğuna ilişkin Mısır’dan resmi bildirim aldıklarını açıkladı. Sokolov, önümüzdeki günlerde Mısır’a bir uzman heyeti göndererek bu ülkedeki havalimanlarını denetleyeceklerini ifade etti.

‘Gereken Tüm Önlemler Alındı’

Öte yandan Mısır Havalimanları ve Hava Navigasyonu Holding Şirketi (Egyptian Holding Company for Airports and Air Navigation) Başkanı İsmail Ebu El-İz de Sputnik’e yaptığı açıklamada, Kahire Havalimanı’nda yolcu güvenliğinin tamamen sağlandığını belirterek şunları söyledi: “Havalimanı modern güvenlik cihazları ve yeni sistemlerle donatıldı. Havalimanında güvenliği ortak sağlayacağımız konusunda Rusya’yla anlaştık. Bagajlar tamamen kapalı konteyner içinde yükleme alanından uçağa kadar götürülecek, konteynerlere güvenlik memuru eşlik edecek. Yolcu otobüslerinde koruma olacak ve otobüsler her yerde koruma görevlileri tarafından karşılanacak.”

Rus Şirketlerinin Ürünleriyle Korunuyorlar

Rus heyetinin Kahire havalimanında yapacağı denetimin en fazla bir gün süreceğini belirten holding başkanı, “Şarm El-Şeyh ve Hurghada’daki otellere yönelik güvenlik denetimi ise en fazla bir hafta sürer” diye ekledi.

Havalimanlarının modern metal detektörleri ve yolcuyla bagajlarda patlayıcı arama ve tespit etme sistemleriyle donatıldığını söyleyen Ebu El-İz, “Bu sistemleri, ‘Koruma ve Güvenlik’ sempozyumuna katılmak üzere daha önce Kahire’ye gelen Rus şirketleri sundu” ifadelerini kullandı. 8 şirketten oluşan Rus heyeti, ağustos başlarında Mısır’da ‘Koruma ve Güvenlik’ sempozyumunu katılarak Mısırlı yetkililere sivil havacılık güvenliğinin sağlanması için bir dizi sistem ve mekanizma sunmuştu.

Kaynak: Sputnik Türkiye

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.