Mısır, Refah Sınır Kapısı’nın Açılmasını Erteledi

Mısır Bülteni 293 Gösterim

Mısır, 2017 yılında sadece 17 gün açık kalan Refah Sınır Kapısı’nın açılmasını, Sina’daki saldırılar ve güvenlik gerekçesiyle erteledi.

Kahire’deki Filistin büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Mısır’ın, Sina’da yaşanan saldırılar ve güvenlik gerekçesiyle Refah Sınır Kapısı’nın ileri bir tarihte açılacağını kendilerine ilettiğini duyurdu.

Filistin Yönetimine bağlı Sivil İşler Heyeti Başkanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Refah Sınır Kapısı’nın çift yönlü olarak hafta başında açılacağını ifade etmişti. Sivil İşler Heyeti Başkanı yaptığı açıklamada kapının Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günlerinde insani durumlar ve kapıda mahsur kalanların geçişi için açılacağını belirtmişti.

Mısır’ın kapıyı kapalı tutması hasta, öğrenci ve yabancı ülke vatandaşı 30 bin insanın Gazze’de mahsur kalmasına sebep  oldu.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.