Mısır Polisine Yönelik Saldırıyı DAEŞ Üstlendi

Mısır Bülteni 697 Gösterim
Mısır’da IŞİD’e mensup teröristlerin varlığı ile ilgili haberler gelmeye devam ederken, IŞİD terör örgütüne bağlı bir grup tarafından bildiri yayınlanarak, Cumartesi meydana gelen ve 4 polisin ölümü ile sonuçlanan saldırı üstlenildi.
Giza kentinin güneyinde Sakara yolu üzerinde motosiklet kullanan maskeli saldırganlar tarafından polise ait bir kontrol noktasına ateş açılmış ve 4 polisin hayatını kaybetmişti.
Bildiride, Mısır cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’ye hitap edilerek saldırıların devam edeceği belirtildi.
Mısır’ın farklı kentlerinde son aylarda güvenlik birimlerine yönelik saldırılarda artış olduğu görülüyor. Söz konusu saldırıları genellikle terör örgütü DAEŞ’e biat ettiğini duyuran ve daha sonra adını Sina Vilayeti olarak değiştiren “Ensar Beyt el-Makdis” adlı örgüt gibi bazı silahlı gruplar üstleniyor.

Mısır ordusu ve emniyet teşkilatı, Eylül 2013’ten bu yana başta Kuzey Sina olmak üzere birçok ilde “terörist” olarak adlandırdığı unsurlara yönelik, “güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar düzenledikleri” gerekçesiyle operasyonlar gerçekleştiriyor.

Kaynak: IRIB World Service

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.