Mısır Petrol Bakanından Akdeniz Doğalgazıyla İlgili Açıklama

Mısır Bülteni 225 Gösterim

Mısır Petrol Bakanı Tarık El-Molla, Akdeniz’deki doğalgazın Avrupa’ya ihraç edilmesi konusunda Güney Kıbrıs Rum Kesimi yönetimiyle bir anlaşma imzalayacaklarını açıkladı.

Londra’da düzenlenen bir konferansta konuşan El-Molla, Afrodit yatağı olarak bilinen doğalgaz rezervinin önce Mısır’a daha sonra da Avrupa’ya transferi için Güney Kıbrıs ile Mısır arasında bir doğalgaz boru hattının inşası için bir anlaşmanın önümüzdeki aylarda imzalanacağını ifade etti.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi parlamentosu Ticaret Komitesi Başkanı Angelos Votsis, geçtiğimiz günlerde Mısır ile ülkesinin Akdeniz’deki doğalgaz kaynaklarının Avrupa’ya ihracatı konusunda uzlaştıklarını açıklamıştı.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan ve Mısır özellikle 2013’ten bu yana işbirliğini artırmak üzere birçok yeni mekanizmayı hayata geçirmişti. Üç ülke liderlerinin öncülüğünde düzenlenen zirvelerde ekonomiden savunmaya, güvenlikten kültüre birçok alanda işbirliğine yönelik anlaşmalar imzalanmıştı.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.