Mısır Petrol Bakanı Molla Irak’ta

Mısır Bülteni 581 Gösterim

Irak ile Mısır arasında enerji alanında ortak yatırım şirketlerinin kurulmasını içeren anlaşma imzalandığı bildirildi.

Irak Petrol Bakanı Cebbar el-Laibi, Mısır Petrol Bakanı Tarık el-Molla ile başkent Bağdat’ta düzenlediği ortak basın toplantısında, Irak’ın Mısır’la sondaj, rafinaj ve dağıtımda dahil petrol alanında ortak yatırım şirketlerinin kurulmasının öngörüldüğü bir mutabakat zaptı imzaladığını duyurdu.

Mısır’ın petrol ve doğalgaz sanayisindeki gücüne işaret eden Laibi, anlaşmanın “özel sektör aracılığıyla rafinerilerde yatırım, altyapının geliştirilmesi, doğalgaz yatırımı ve işgücünün eğitilmesi” imkanlarını içerdiğini söyledi.

Mısır Petrol Bakanı Molla da Irak’ın güney bölgelerinde faaliyet yürüten Mısır şirketlerinin, petrol alanında çeşitli projeler üzerinde çalıştığını belirtti.

Bakan Molla, iki ülke arasında ortak şirketlerin kurulmasının, petrol sanayisini daha iyi bir seviyeye getireceğini ifade etti.

Molla, daha önce yaptığı açıklamada da Irak’tan ham petrol ithal edileceğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan Petrol Şirketi ARAMCO’nun, ekim ayı başında Mısır’a petrol ve petrol ürünleri tedarikini durdurmasının ardından, Mısır hükümeti farklı alternatifler için harekete geçmişti. Mısırlı Bakan Molla, Ürdün ve Irak’ı kapsayan resmi ziyaretleri kapsamında geçen cumartesi günü Ürdün’den Irak’a geçmiş ve Başbakan Haydar el-İbadi, Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ve Petrol Bakanı Ali Hüseyin Cabbar el-Luaybi ile görüşmüştü.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.