Mısır Ordusunun Sina’daki Operasyonlarında 9 Militan Öldürüldü

Mısır Bülteni 470 Gösterim

Mısır’ın Sina Yarımadasında teröristlere düzenlenen operasyonlarda 9 militanın öldürüldüğü bildirildi.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Sina’nın kuzey kesiminde ordunun silahlı gruplara yönelik operasyonları çerçevesinde terör gruplarına ait bazı noktalara baskın düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, Kuzey Sina vilayetine bağlı Şeyh Zuveyd, Ariş ve Refah kentlerinde 11 adrese düzenlenen baskında çatışma çıktığı ve 9 silahlı kişinin öldürüldüğü bilgisi verildi.

Ordudan yapılan açıklamada operasyonlar kapsamında terör gruplarına ait 43 mevzi ile emniyet güçlerine yönelik saldırılarda kullanılacak 40 patlayıcı ve 4 motosikletin imha edildiği kaydedildi.

Mısır ordusu ve emniyet teşkilatı, Eylül 2013’ten bu yana Sina’daki birçok ilde “terörist ve tekfirci” olarak nitelediği unsurlara yönelik, güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar düzenledikleri gerekçesiyle operasyonlar yapıyor.

Ülkenin kuzeyindeki Sina’da, Kasım 2014’te terör örgütü DEAŞ’a biat ettiğini duyuran ve daha sonra adını Sina Vilayeti olarak değiştiren Ensar Beyt el-Makdis adlı örgüt gibi bazı silahlı grupların etkin olduğu belirtiliyor.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.