Mısır Ordusu Ülke Genelinde Terörle Mücadele Operasyonu Başlattı

Mısır Bülteni 208 Gösterim

Mısır ordusu, Sina Yarımadası’nın orta bölgeleri ile kuzeyinde, ayrıca Nil Deltası ve batıdaki çöl bölgesinde büyük bir ‘terörle mücadale’ operasyonu başlattığını duyurdu.

Mısır ordusu sözcüsünün televizyonda yayımlanan açıklamasında “Güvenlik güçleri bu sabah Sina yarımadasının kuzeyi ve ortasında teröristlere ve suç unsurları ile örgütlerine karşı kapsamlı bir mücadeleye başladı” dendi.

Sözcü ‘2018 Sina Operasyonu’ adı verilen operasyonun Nil Deltası ve batıdaki çöllük bölge de dahil ülkenin diğer kısımlarını da kapsadığını belirtti.

Operasyonun amacının sınır bölgelerinde kontrolü sıkılaştırmak ve ‘terör yuvalarının temizlenmesi’ olduğu belirtildi.

ORDU SİNA’DA HAVA SALDIRISI YAPTI

Duyurudan birkaç saat sonra ordu Sina Yarımadası’nda militanların gizlendiği yerlere hava saldırısı yaptıklarını duyurdu.

Açıklamada “Mısır Hava Kuvvetleri Sina’nın orta bölgeleri ve kuzeyinde, güvenlik güçleri ve sivil kurumlara saldırılar düzenleyen teröristlerin sığınaklarına ve cephaneliklerine hava saldırıları düzenledi” dendi.

Mısır, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 2013’te halk ayaklanmasının ardından ordu tarafından devrilmesinden bu yana, Sina Yarımadası’nın kuzeyinde cihatçı unsurlarla mücadele ediyor. Bölgede sıklıkla polis ve güvenlik güçlerinin ölümüne yol açan şiddetle saldırılar yaşanıyor.

2014’te kendilerini ‘Sina Vilayeti’ olarak adlandıran grup IŞİD’e biat ettiklerini ilan etmişti. Örgüt Mısır’daki bir dizi ölümcül saldırıyı üstlenmişti.

SİSİ 3 AY SÜRE VERMİŞTİ

Operasyon Kuzey Sina’daki bir camiye yapılan saldırıda 300’den fazl kişinin ölmesinden sonra geldi. Saldırının sorumluluğunu kimse üstlenmemişti ancak yetkililer saldırganların IŞİD bayrağı taşıdığını belirtmişti.

26-28 Mart’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2. dönem için aday olan Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi cami saldırısından sonra 3 ay içinde Sina’daki cihatçı militanalrın temizlenmesi emrini  vermişti.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.