Mısır Müftüsünden İlginç Fetva: Zekatınızı Orduya Verin

Mısır Bülteni 368 Gösterim

Mısır müftüsü Şevki Allam’ın “zekatınızı orduya verin” ifadesi ülkede tepkiye neden oldu.

MEPA News sitesinde yer alan habere göre geçtiğimiz Cuma günü bir televizyon programına katılan Allam’ın, zekatı Mısır ordusuna vermenin tüm İslami gereklilikleri karşıladığını öne sürdüğü ifade edildi.

Şevki Allam şu ifadeleri kullandı: “Eski müfessirler bunun (zekatın) silahlar ve düşmanla savaşan askerler için harcanmasını söylerdi.”

2013 yılında Mısır müftüsü olarak seçilmesinden bu yana, Şevki Allam tartışılan birçok fetvaya imza attı. “Sisi karşıtı gösterilerde öldürülenlerin şehit olarak nitelenemeyeceğini” belirten müftü birçok siyasi mahkumun idamına da onay vermişti. Uluslararası Af Örgütü’ne göre Şevki Allam’ın göreve geldiği tarihten itibaren idam cezalarında artış yaşandı.

Ciddi bir ekonomik kriz ve yoksullukla yüzleşen Mısır’da Şevki Allam’ın son fetvası tepkiyle karşılandı. Mısır ordusunun ülke ekonomisinde çok büyük bir etkisi olduğu biliniyor. Sosyal medyada bu fetva “Sisi’nin Suudi Arabistan ve Mısır’dan aldığı para yetmiyor mu?”“İnsanlar yoksulluk nedeniyle açlıktan ölecek halde ve orduya zekat mı vereceğiz?”“Sisi ve ordu hırsızdır” gibi yorumlara neden oldu.

Kaynak: Mepa News

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.