Mısır Mahkemesinden 6 Nisan Hareketi Üyelerine Hapis Cezası

Mısır Bülteni 659 Gösterim

Mısır’da, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in görevi bırakmasıyla sonuçlanan 25 Ocak halk devriminin önemli aktörlerinden 6 Nisan Hareketi’nin 4 üyesi, 3’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, hareketin Genel Koordinatörü Ömer Ali ile diğer 3 üyesi Rami Mecdi, Ahmed Memduh ve Necat İzzeddin hakkında, çeşitli suçlamalarla 3’er yıl hapis ve 500 cüneyh (65 Dolar) para cezası verildi.

Sanıklara, “izinsiz gösteri yapmak, yönetimle mücadele etmek, yönetimi devirmek için korku salma ve güç kullanma, devlet kurumlarının işleyişini bozma ve anayasayı devre dışı bırakma çağrısı yapan, yasa dışı kurulan harekete üye olmak” gibi suçlamalar yöneltildi.

Söz konusu karara temyiz yolunun açık olduğu belirtildi.

“Mısır’ın imajını zedelediği ve casusluk” yapıldığı gerekçesiyle Nisan 2014’te, 6 Nisan Hareketi’nin tüm faaliyetlerinin yasaklanmasına karar verilmişti.

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan 25 Ocak 2011 devriminin gerçekleşmesinde etkin rol oynayan 6 Nisan Hareketi, 2008 yılında Mübarek karşıtı siyasi bir hareket olarak kurulmuş, hareket daha sonra yaşadığı iç sorunlar sebebiyle, Ahmed Mahir Cephesi ve Demokratik Cephe olarak ikiye bölünmüştü.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.