Mısır Mahkemesinden 23 Darbe Karşıtına 25 Yıla Kadar Hapis Cezası

Mısır Bülteni 603 Gösterim

Mısır’da kamuoyunda “İkinci Maspero olayları” olarak bilinen davadan yargılanan 23 darbe karşıtı hakkında 10 ila 25 yıl arasında değişen hapis cezaları verildiği bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire Ceza Mahkemesi, “İzinsiz toplanma ve kasten adam öldürme” suçlamasıyla yargılanan 23 kişiden 15’ini müebbet (25 yıl), 3’ünü 15 yıl, 5’ini 10 yıl ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırdı. Mahkemenin kararına itiraz yolunun açık olduğu kaydedildi.

Savcılığın sanıklara, “İzinsiz toplama, kasten adam öldürme, kamu ve özel kurumlarla vatandaşlara saldırma, tehdit” gibi suçlamalar yöneltmişti.

Darbenin ardından 5 Temmuz 2013’te düzenlenen gösterilere ve güvenlik güçleriyle darbe karşıtları arasında çatışmalar kamuoyunda “İkinci Maspero Olayları” olarak biliniyor.

Mısır’da ülkenin demokratik şekilde seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetimine yapılan askeri darbenin ardından çok sayıda darbe karşıtı ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensubu, terör olaylarını planlama ve şiddet olaylarına karışma gibi suçlamalarla yargılanıyor.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.