Mısır Mahkemesi Regeni’nin Ailesinin Hukuk Danışmanının Tutukluluk Süresini Uzattı

Mısır Bülteni 529 Gösterim

Mısır’da ölü bulunan İtalyan öğrenci Giulio Regeni’nin ailesinin hukuk danışmanı Ahmed Abdullah’ın 45 günlük tutukluluk kararına yaptığı itiraz mahkeme tarafından reddedildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire’nin Abbasiye bölgesindeki ceza mahkemesi, Abdullah’ın 45 günlük tutukluluk süresine yaptığı itirazı reddetti.

Sanığın savunma heyeti, 20 Temmuz’da Abdullah hakkında verilen 45 günlük tutukluluk kararına itiraz ederek istinaf mahkemesine başvurmuştu.

Gösterilere ve rejimi devirmek için güç kullanmaya teşvik, anayasayı ve cumhuriyet rejimini değiştirmek, polis merkezlerine saldırmaya teşvik, şiddete başvurma, cumhurbaşkanını tehdit ve terör örgütüne mensup olma gibi suçlamalarla yargılanan Abdullah hakkında 20 Temmuz’daki duruşmada 45 gün tutukluluk kararı verilmişti.

Kahire’de 25 Ocak devriminin 5. yıl dönümünde kaybolan Cambridge Üniversitesi öğrencisi 28 yaşındaki Regeni, Kahire-İskenderiyye yolunda ölü bulunmuştu. İtalya’nın Kahire Büyükelçisi Maurizio Massari, gencin vücudunda işkence gördüğünü doğrulayacak nitelikte çok sayıda darp izi ve yanma belirtileri bulunduğunu bildirmişti.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.