‘Mısır, Libya’nın İç İşlerine Karışma Hakkına Sahip’

Mısır Bülteni 410 Gösterim

Mısırlı askeri danışman Tümgeneral Mahmud Halaf, Mısır’ın Libya’ya askeri müdahale ve Libya ordusuna gereken yardımı sağlama hakkına sahip olduğunu belirtti.

Sputnik’e konuşan Halaf, “Bugün Mısır Libya’ya yardım ediyor. Komşu ülkeye askeri müdahale hakkı, BM Tüzüğü’nün 51. maddesinde yazıyor. Bu madde, bir ülkedeki krizin komşularını tehdit etmesi durumunda komşuların bu ülkeye askeri müdahalesine izin veriyor. Libya ordusu krizle baş edecek güçte olmadığı için bizim müdahale hakkımız doğdu. Mısır’ın güvenliği doğrudan Libya’daki duruma bağlı, çünkü bu iki ülke ortak sınıra sahip” dedi.

‘Libya Ordusuna Yardım Ediyoruz’

Halaf, “Çeşitli yöntem ve araçlarla Libya ordusuna yardım ediyoruz. Savaş alanındaki son başarılar, gerçekleştirilen eylemlerin etkili olduğunu gösterdi. Mısır hava güçlerinin saldırıları çok başarılı oldu” diye ekledi.

Kaynak: Sputnik

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.