Mısır Kalecisi Hadary, Afrika Kupasında Forma Giyen En Yaşlı Oyuncu Olacak

Mısır Bülteni 518 Gösterim

Mısır kalecisi Essam El Hadary, 44. doğumgününden iki gün sonra Afrika Uluslar Kupası’nda Mali maçına çıkacak. Forma şansı bulması halinde turnuva tarihinin en yaşlı futbolcusu olacak.

El Hadary, yedinci kez finallarde ve Kamerun’dan Rigobert Song’un rekorunu egale etti.

Bugün, D Grubu’nda Mali ile oynanacak maçta sahaya çıkarsa turnuva tarihinin en yaşlı futbolcusu da olacak. Yaş açısından rekor yine Mısırlı Hossam Hassan’daydı. 2006’da son Afrika Uluslar Kupası maçına çıktığında 39 yıl, 5 ay, 24 günlüktü.

El Hadary, Mısır’ın as kalecisi. Fakat kaleci antrenörü Ahmet Nagy henüz ilk kaleci konusunda karar vermediklerini söylüyor.

Mısır, 2010’dan bu yana ilk kez finallerde. Mısır 1998’de Burkina Faso’da kazanırken El Hadary kadrodaydı. 2000’de ise yedek kulübesinde oturdu. 2002’den 2010’a finallerde forma giydi, Mısır onun döneminde şampiyonluklar yaşadı.

20 yaşında gibi antrenman yaptığını söyleyen El Hadary’nin hedefi Dünya Kupası.

En yaşlı milli formayı giyen futbolcu bir Yunan.

Giorgis Koudas, 1995’te Yugoslavya’ya karşı oynanan maçta oyuna sonradan girdiğinde tam 48 yaşındaydı.

Kaynak: Al Jazeera

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.