Mısır İstihbarat Başkanı Değişti

Mısır Bülteni 712 Gösterim

Mısır İstihabratı (2)Eski İstihbarat Başkanı Tuhami’nin emekliliğe sevk edildiği yerine Tuğgeneral Fevzi’nin atandığı bildirildi.

Mısır’da Genel İstihbarat Başkanı Muhammed Ferid et-Tuhami’nin emekliliğe sevk edildiği ve yerine atama yapıldığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Tuhami’nin emekli edildiği ve Tuğgeneral Halid Fevzi’nin bu göreve atandığı belirtildi. Muhammed Tarık Selam’ın da Fevzi’nin yardımcısı olarak görevlendirildiği belirtildi. Fevzi ve Selam’ın Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin önünde yemin ettiği de kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Sisi’nin eski Genel İstihbarat Birimi Başkanı Tuhami’ye “çabaları ve uzun görev süresi boyunca gösterdiği liyakat” nedeniyle “Cumhuriyet nişanı” taktığı bilgisi verildi.

Muhammed Ferid et-Tuhami askeri darbenin ardından 5 Temmuz 2013’te Genel İstihbarat Birimi Başkanı olarak atanmıştı.

Yerel basında Tuham’nin sağlık durumu nedeniyle emekliliğe sevk edildiği iddia edilse de darbe karşıtları, bunun “ülkede istihbarat birimleri arasındaki çekişmeden” kaynaklandığını savunuyor.

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.