Mısır, Irak’tan Ham Petrol İthal Edecek

Mısır Bülteni 554 Gösterim

Mısır Petrol ve Doğal Kaynaklar Bakanı Tarık el-Molla, Irak’tan ham petrol ithal edileceğini açıkladı.

Bakan Molla, ülkenin resmi haber ajansı MENA’ya yaptığı açıklamada, Irak’ın Basra kentinden ham petrol ithal edilerek, Mısır’da rafine edileceğini duyurdu.

Söz konusu ithalatın Irak yönetimi ile daha önce imzalanmış protokolün bir maddesini oluşturduğuna işaret eden Molla, Mısır’ın ülkenin ihtiyaç duyduğu petrolden daha fazlasını rafine etme kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Petrol Bakanı, bu çerçevede Irak’ın ihtiyacı olan petrol ürünlerini de rafine edebileceklerini sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan Petrol Şirketi ARAMCO’nun, ekim ayı başında Mısır’a petrol ve petrol ürünleri tedarikini durdurmasının ardından, Mısır hükümeti farklı alternatifler için harekete geçmişti. Mısırlı Bakan Molla, Ürdün ve Irak’ı kapsayan resmi ziyaretleri kapsamında geçen cumartesi günü Ürdün’den Irak’a geçmiş ve Başbakan Haydar el-İbadi, Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ve Petrol Bakanı Ali Hüseyin Cabbar el-Luaybi ile görüşmüştü.

Kaynak: AA

Hakkında
Mısır Bülteni

Mısır Bülteni (MB) Türkiye kamuoyunu Mısır’daki siyasi, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmeler başta olmak üzere hemen her alanda bilgilendirmek amacıyla kurulmuş bağımsız bir platformdur. MB’nin öncelikli amacı okuyuculara Mısır’daki gelişmeleri objektif bir biçimde aktararak Ortadoğu’nun bu önemli ülkesi hakkında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.